Na ekrany wchodzi dokument o szokującym wypadku w SeaWorld

Już za kilka dni na Sundance Film Festival będzie można zobaczyć dokumentalny film „BLACKFISH” o  orce Tilikum, Dawn Brancheau i SeaWorld. Celem tego filmu jest, aby spróbować pomóc ludziom zrozumieć, dlaczego życie orki Tilikum spowodowało tragiczną śmierć jej trenerki Dawn Brancheau.

Film pokazuje dualistyczną naturę Tilikum, orki, która z jednej strony przejawiała tyle przyjaznych zachowań, z drugiej, potrafiła zabijać w oceanarium. Przede wszystkim jest to jednak bardzo wnikliwe i gorzkie spojrzenie na SeaWorld i świat parku morskiego.

Znajdziemy w nim szokujące, nigdy wcześniej nie widziane materiały filmowe, wywiady z trenerami i ekspertami. Film daje bardzo rzadką sposobność spojrzenia na delfinowy biznes z zupełnie innej strony. Poznajemy szczegóły okrutnego niekiedy traktowania orek w niewoli w ciągu ostatnich czterech lat, przyglądamy się rosnącemu rozczarowaniu pracowników, którzy zostali wprowadzeni w błąd i których życie zostało zagrożone. Patrzymy jak reguły biznesu dominują nad bezpieczeństwem trenerów, dobrostanem ukochanych ponoć zwierząt, jak bardzo prawda odbiega od tego, co zarząd SeaWorld stara się pokazywać publiczności

Poniżej krótki komentarz twórcy filmu „BLACKFISH” – Gabrieli Cowperthwaite