Pomóż uratować ostatnie 50 delfinów Maui
W 2006 r. uznano za wymarłego delfina chińskiego, zwanego też baiji. Występował w środkowym i dolnym biegu rzeki Jangcy. W 1997 roku żyło jeszcze 13 osobników tego gatunku, a ostatniego żywego widziano w 2004 roku. W 2007 roku zespół biologów i cetologów prowadził zakrojoną na szeroką skalę akcję poszukiwań ostatnich delfinów baiji, ale niestety nie odnaleziono już ani jednego. Teraz wyginięcie grozi najmniejszym delfinom – delfinom Maui.

Delfinów Maiu zostało tylko 50 na całym świecie!   Ich liczebność stale maleje z powodu technik połowowych stosowanych przez rybaków w Nowej Zelandii. Sprawa jest kuriozalna i – wydawałoby się – bardzo łatwa do załatwienia. Chodzi o jeden tylko kraj, o kraj bogaty, niewielki, dobrze zorganizowany, gdzie jedną urzędową decyzją można by załatwić bardzo wiele. A jednak nie. Bo w grę wchodzą przychody, poparcie polityczne, powiązania kapitałowe ludzi władzy… Tym bardziej ważny jest nacisk światowej opinii publicznej, sygnał, że świat patrzy na Nową Zelandię i nie daje się nabrać na jej marketingowy wizerunek kraju i rządu, który bardzo dba o środowisko.

 

Jak podaje WWF – jeszcze w latach 70. w wodach u zachodnich wybrzeży nowozelandzkiej Wyspy Północnej żyło ponad 1500 del…finów Maui. Do dziś przetrwało jedynie 55 osobników w wieku powyżej jednego roku. Drastyczny spadek liczebności delfinów Maui spowodowany jest przyłowem, czyli przypadkowym zaplątywaniem się w sieci rybackie.

Populacja została zdziesiątkowana, gdy w rybołówstwie zaczęto stosować sieci skrzelowe. Delfiny nie są w stanie wykryć cienkich, delikatnych sieci i padają ofiarą przyłowu.

Z przeprowadzonych badań wynika, że delfiny Maui mogą wyginąć już za 7-10 lat. Pomimo programu ochrony realizowanego od 2008 roku, na części terytorium delfinów Maui wciąż dozwolone jest stosowanie sieci rybackich. Zwierzętom zagraża także zanieczyszczenie wody, wydobywanie piasku, intensywna zabudowa i umacnianie brzegów morskich.

Delfiny Maui rozmnażają się bardzo powoli. Dlatego śmierć nawet jednego osobnika to poważna strata dla całej populacji. Należy jednak pamiętać, że rybacy i delfiny Maui mogą ze sobą współistnieć. Sytuację poprawiłoby wprowadzenie metod bezpiecznego połowu dla tych małych waleni. W opinii naukowców populacja delfinów Maui może przetrwać, pod warunkiem, że zostaną podjęte odpowiednie środki zaradcze.

Z badań przeprowadzonych wśród mieszkańców Nowej Zelandii w 2008 roku wynika, że aż 83% respondentów chce zwiększenia ochrony prawnej delfinów. Najnowsze badania pokazują, że aż 93% osób uważa, że rząd powinien zakazać połowu ryb z wykorzystaniem sieci na obszarach, gdzie żyją delfiny Maui.
Obejrzyj poniższą prezentację dotycząca dramatycznej sytuacji ostatnich 50-ciu  żyjących  delfinów i podpisz proszę petycję skierowaną do władz Nowej Zelandii :

 

Link do PETYCJI poniżej:

http://www.change.org/en-GB/petitions/save-maui-s-dolphins-from-extinction