Wniosek Georia Aquarium o import 18 białuch odrzucony

6 sierpnia 2013 zapisał się w historii jako dzień zwycięstwa społeczności osób działających na rzecz praw zwierząt ponad interesem definariów i wodnych parków rozrywki. Tego dnia, władze federalne USA odrzuciły wniosek konsorcjum pod przewodnictwem Georgia Aquarium, największego akwarium na świecie, o zakup 18 walów białych odłowionych i przetrzymywanych w Rosji.

beluga

Fot – źródło: marineconnection.org

Białuchy zostały odłowione z wód Morza Ochockiego w latach 2006-2011 i przetrzymywane są w stacji badawczej u wybrzeża Morza Czarnego. Zgodnie z informacjami podanymi w aplikaji, miały one zostać przetransportowane do Stanów drogą lotniczą i dołączyć do już przetrzymywanych osobników w Georgia Aquarium, SeaWorld i Shedd Aquarium w Chicago.

Oficjalnym powodem odrzucenia aplikacji – pierwszej od ponad 20 lat prośby o pozwolenie na import złapanych na wolności ssaków morskich do USA – było niespełnienie niektórych kryteriów określonych przez Marine Mammal Protection Act, akt prawny ustanowiony w 1972 roku. Podanie Georia Aquarium spotkało się z głośnym sprzeciwem grup zaangażowanych w działania na rzecz ochrony przyrody, wyrażonym w licznych petycjach i kampaniach w mediach społecznościowych.

Na ten moment, decyzje co do dalszego losu złapanych zwierząt pozostają nieznane.

Szczegółowe informacje na temat tej decyzji dostępne są tutaj.