ROLA DELFINARIÓW

Przedstawiciele firm i instytucji czerpiących zysk z niewoli delfinów powołują się na wiele argumentów popierających ten proceder, podkreślając ich dobroczynną rolę w edukowaniu publiczności i ochronie gatunków.

Jednym z najważniejszych argumentów za prezentowaniem ssaków morskich w niewoli jest rzekoma wartość edukacyjna płynąca z bliskiego spotkania ze zwierzęciem. Odwiedzający podczas pobytu w parku poznają wybrane informacje na temat biologii i behawioru oglądanych zwierząt. Ponieważ jednak warunków życia w zamkniętym basenie nie sposób przyrównać do warunków oferowanych przez otwarte wody, pokazywanie rozradowanej publiczności delfinów wykonujących sztuczki w nagrodę za mrożoną rybę, tworzy fałszywy obraz funkcjonowania tych zwierząt.

 hula

Życie delfinów i orek w oceanariach jest niemal całkowicie kontrolowane przez człowieka, który decyduje co, kiedy i pod jakim warunkiem jedzą, z kim spędzają czas, kiedy samice zachodzą w ciążę i rodzą potomstwo. Z powodu tych narzuconych reguł i ograniczonej przestrzeni, zwierzęta w niewoli nie mają możliwości zaprezentowania naturalnych dla nich zachowań związanych związanych z polowaniem, ustalaniem hierarchii w stadzie, kojarzeniem się w pary czy opieką nad potomstwem. Odwiedzając delfinaria, gość nie poznaje zatem prawdy o zwierzętach, które przyszedł zobaczyć, ale wykreowany przez właścicieli i pracowników parków wizerunek, który ma na celu przekonanie go, że delfiny i walenie przebywające w parkach mają lepsze warunki życia niż na wolności.

zołte

Niektóre delfinaria promują się poprzez rzekome działania na rzecz ochrony przyrody, takie jak podtrzymywanie zagrożonych populacji, ratowanie waleni wyrzuconych na brzeg, czy prowadzenie badań mających na celu lepsze poznanie trzymanych w niewoli gatunków. Pierwsze z działań realizowane jest poprzez hodowlę definów i orek w niewoli. I nie pozbawiona sensu, hodowla ta nie prowadzi jednak do wypuszczania zwierząt na wolność w celu wzbogacenia populacji, ale „produkcję” osobników, które z racji swojej wartości rynkowej prawdopodobnie nigdy nie opuszczą parkowych basenów. Gdy zawiedzie hodowla, stada uzupełniane są o zwierzęta pochodzące z połowów, które, wbrew powszechnej opinii, są nadal powszechnym procederem, często nie podlegającym żadnym regulacjom. Parki zlokalizowane w krajach, w których takie połowy są zabronione, korzystają ze dostaw z tych rejonów świata, gdzie nie przykłada się dużej wagi do ochrony zwierząt.

Prawdziwą chlubą wybranych parków są przynależące do nich ośrodki badawcze i ratujące zwierzęta wyrzucone na brzeg. Jak pokazuje doświadczenie, większość znajdowanych na plażach delfinów i waleni umiera w trakcie lub wkrótce po działaniach ratunkowych; garstka przeżywa okres rehabilitacji i wypuszczenie na wolność, a niektóre odratowane zwierzęta wcale nie zostają wypuszczone, zamiast wolności dostając dożywotni wyrok w niewoli. Jeśli zaś chodzi o badania, większość eksperymentów z wykorzystaniem przetrzymywanych zwierząt koncentruje się na poprawie opieki nad nimi, nieliczne adresują pytania związane z ochroną gatunków w ich naturalnym środowisku.

Loro

W ośrodkach nastawionych na czerpanie zysków z prezentowania zwierząt, potrzeby publiczności, która płaci za bilety wstępu zawsze będą ważniejsze niż potrzeby zwierząt. Baseny są tak zbudowane, by ułatwić oglądanie ich mieszkańców, a nie zapewnić im komfort. Programy oferujące bezpośrednie interakcje z delfinami, pływanie z nimi czy karmienie, rzadko oparte są o preferencje i potrzeby uczestniczących w nich waleni. Wszelkie zachowania oczekiwane od zwierząt – czy to wyskok z wody z podwójnym saltem, czy też pływanie z chorym dzieckiem uczepionym płetwy – poprzedzone są okresem głodówki, by wykonujący je delfin tym chętniej podporządkował się poleceniu, za które dostaje w nagrodę rybę.

cyrk

Warto również rozważyć, że gdy zabieramy nasze dzieci do delfinarium, by pokazać im na żywo te inteligentne i powszechnie lubiane zwierzęta, które tak cenimy, jednocześnie uczymy nasze pociechy, że zniewolenie i przemoc wobec innych czujących istot jest dopuszczalna tak długo, jak przynosi nam, ludziom, uciechę.

Powiązane wpisy Warunki w delfinarium w Harderwijk Holenderskie delfinarium w Harderwijk jest znane większości wielbicieli waleni. To największy w Europie obiekt dla delfinów. Zwierzeta mają tu do dyspozycji relatywnie dużą nadmorską lagunę oraz basen pod dachem. W obu miejscach odbywają się cykliczne pokazy delfinów. Są tu także trzymane foki, uchatki i morsy, które od niedawna przenosząc się do nowych zbiorników stare pozostawiły […]